Biografia Barbary Hulanickiej zamieszczona na Wikipedii (wersja pierwotna)

Barbara Hulanicka odznaczona medalem Brytyjskiego Imperium (Order of the British Empire – OBE), urodzona w r. 1936 w Warszawie, projektantka mody, zdobyła sławę jako założycielka stylowego domu mody Biba.

Urodziła się w Warszawie w polskiej rodzinie. Ojciec jej, który był dyplomatą, padł ofiarą zamachu dokonanego przez gang Sterna w Jerozolimie w roku 1948, po czym rodzina przeniosła się do miasta Brighton w Anglii. Po ukończeniu studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Brighton, która obecnie przeobraziła się w Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Brighton, Hulanicka wygrała konkurs na kostiumy plażowe zorganizowany przez londyński dziennik “Evening Standard” w r. 1955. Działalność w świecie mody rozpoczęła wykonując na własny rozrachunek szkice modnych kreacji dla różnych czasopism dotyczących mody, jak ”Vogue”, ”Tatler” oraz ”Women’s Wear Daily”.

Poprzez zamieszczanie swoich wzorów na szpaltach gazet takich jak ”Daily Mirror” Hulanicka rozpoczęła sprzedaż wysyłkową swoich pierwszych kreacji.

W r. 1964 otworzyła swój własny dom handlowy Biba na Kensington, z pomocą swojego śp. męża (Stephen Fitz-Simon). Dom ten szybko pozyskał sławę ze względu na stylową, unikalną atmosferę i bogaty wystrój w stylu Art Nouveau i Art Deco. Uczęszczany był przez artystów, gwiazdy filmowe i odtwórców muzyki rokowej, takich jak Mick Jagger, Rolling Stones, David Bowie, Marianne Faithfull i Cathy McGowan (która prowadziła program telewizyjny ”Ready Steady Go!”). W domu tym młoda klientela mogła się zaopatrzyć po przystępnych cenach w spódniczki mini, filcowe, giętkie kapelusze, pióropusze, aksamitne spodniumy (kostiumy ze spodniami) oraz koszulki sportowe w żywych, stonowanych barwach. Anna Wintour wkroczyła w świat mody jako pracownik Domu Biba. W r.1976 Biba zamknęła na dobre swoje podwoje.

Po zamknięciu Biby, Hulanicka nadal pracowała w świecie mody, projektując dla takich firm jak Fiorucci i Cacharel, a w latach 1980 do 1992 r. zaprojektowała kolekcję ubranek dziecięcych Minirock, przeznaczoną na rynek japoński.

Obecnie zamieszkuje w Miami na Florydzie, gdzie zajmuje się projektowaniem wnętrz m.inn. hoteli na Jamajce i wyspach Bahama dla firmy Chris Blackwell. Ostatnio zaprojektowała tapety dla europejskiej sieci domów handlowych Habitat oraz wkracza na rynek indyjski ze swoją kolekcją mody i artykułów gospodarstwa domowego. Zaprojektowała również tapety dla zakładów produkcji tapet Graham & Brown, w stylu ”art nouveau” z którego słynie.

Brytyjska sieć sprzedaży detalicznej Topshop otworzyła nowy sklep w Nowym Jorku w kwietniu 2009 r. i w tym samym miesiącu wystawiła kolekcję opartą na wzorach Hulanickiej. Wystawa szkiców Hulanickiej w jednej z londyńskich galerii zainteresowała zaopatrzeniowców z sieci Topshop i w rezultacie tego w ostatnim zestawie odzieży tej sieci znalazły się zwiewne suknie szyfonowe i bluzki przypominające pierwotny styl Biby. Oprócz tego znalazły się też tam cieszące się dużym wzięciem wyroby z dzianiny ze wzorami pierwotnych szkiców Barbary, kostiumy bikini oraz krótki żakiet zamszowy. Kolekcja ta cieszyła się ogromną popularnością i w mig znikła z wieszaków Topshops.  Obecnie przygotowywana jest kolekcja jesienno-zimowa, która ma zostać wystawiona na sprzedaż w końcu roku. W tym samym miesiącu ukazała się jej torebka zaprojektowana dla włoskiej firmy Coccinelle, która również była w stylu ”art nouveau” i która uzyskała bardzo pochlebne recenzje na witrynie Handbag (Torebka).

W r. 2009 Hulanicka wypowiedziała się następująco na temat sytuacji na polu wzornictwa: “Nie ma zbyt dużej różnicy w dzisiejszych czasach w porównaniu z latami 70-tymi, aczkolwiek istnieje dziś większy wybór. Cechą charakterystyczną obu tych epok jest entuzjazm, o ile naciśnięty został odpowiedni guzik.”

W roku 2012 podczas noworocznej ceremonii wynagradzania zasług Hulanicka została odznaczona Medalem Imperium Brytyjskiego (OBE) za osiągnięcia w dziedzinie projektowania mody.

Translated (En > Pl) by Halina Arendt

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: